Ağırlık Egzersizleri Zayıflatır mı?

Ağırlık Çalışması

Ağırlık egzersizleri bilinenin aksine kilo vermede oldukça etkilidir. Yapılacak düzenli ağırlık egzersizleri sayesinde vücutta kas oranının artması sağlanır ve yağ yakımı gerçekleşir.

Yapılacak egzersizlerin yanında diyet uygulanması da kilo verme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Özellikle kadınlar yapacakları ağırlık çalışmaları sayesinde daha hızlı kilo verebilir.

Ağırlık Egzersizleri ve Kilo Verme

Ağırlık Egzersizleri ile Kilo Verme

Ağırlık Egzersizleri ile Kilo Verme

Ağırlık egzersizleri ısınma ve soğuma egzersizleri hariç olmak üzere 1 saat yapılmalıdır. Bu sürede ortalama 400 kalori verilebilir. Ayrıca egzersizden sonraki 36 saat boyunca da yağ yakımı devam eder.

Ağırlık egzersizlerini uygularken protein ağırlıklı beslenmeniz faydalı olacaktır. Protein sayesinde kas oluşumu artarken, yağların yakılması da hızlanır.

Spora yeni başlayanların hemen ağırlık çalışmasına başlaması uygun olmayacağından birkaç günlük kardiyodan sonra ağırlıklara geçilebilir. Ağırlıklar başlangıçta hafif düzeyde tutulmalı ve yavaş yavaş arttırılmalıdır. Düzenli egzersiz ile vücudunuzdaki kas oranının arttığını kısa sürede gözlemleyebileceksiniz. Ayrıca kadınların da korkmasına gerek yok. Normal çalışmaları dışına çıkmadıkça abartılı kaslara ve kaba bir görünüşe sahip olmayacaklar. (1)

Ağırlık Çalışarak Kilo Vermenin Faydaları

Ağırlık egzersizleri metabolizmanızın çalışmasını hızlandırarak vücudunuzdaki yağ oranını azaltır. Özellikle yağ yakılmasına ve kas oluşumuna odaklanıldığından en ideal kilo verme yoludur. Yalnızca kardiyo yaparak kilo vermeniz fit bit vücuda ulaşmanızı geciktirir. Kardiyo yaparak kilo verirken yalnızca yağlardan kaybetmezsiniz, aynı zamanda kas oranınızda da azalmalar olur.

Kardiyo çalışmaları yalnızca yapıldığı süreci kapsar. Ağırlık çalışmaları gibi metabolizmanızı büyük oranda etkilemez. Ağırlık egzersizleri sonrasında 36 saat hızlı çalışan metabolizma kilo verme sürecinizi genele yayar. Kardiyo ise neredeyse sadece yapılan 1 saatlik çalışmayla sınırlıdır.

Ağırlık egzersizleri yaparken uygun bir diyet programınız olduğundan da emin olmalısınız. Özellikle kilo vermek ve kas kütlenizi korumak istiyorsanız, protein ve yağları çok fazla tüketmemelisiniz. Hedefiniz kas kütlenizi arttırarak zayıflamaksa protein alımı daha fazla olabilir. Ancak kas kütlenizi arttırarak zayıflamak daha uzun ve disiplinli bir süreçtir.

Kilo Verirken Vücudunuzu da Şekillendirin

Birçok kişinin kilo verdiğini ama sarkık vücudundan dert yandığını görmüşsünüzdür. Bu durumun ortaya çıkmasındaki en önemli faktör, yalnızca diyetle kilo verilmesi ve spor yapılsa bile kardiyo ağırlıklı olmasıdır. Kilo vermeyi hedefliyorsanız diyet ve egzersizi aynı anda uygulamalısınız. Ayrıca egzersiz olarak da ağırlık çalışmalarını tercih etmelisiniz. Kilo verme sürecini hızlandırmak için kardiyo ve ağırlık çalışmalarını ikiye bölerek de düzenleyebilirsiniz.

Ağırlık egzersizleri kilo verirken vücudunuzun şekillendirecek ve emin olun daha sağlıklı ve mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Ağırlık çalışmalarını haftada 3 gün ve düzenli olarak yapmanız önerilmektedir. Ağırlığın miktarının düzenli olarak arttırılması ve zorlanmanız daha hızlı zayıflamanızı ve kas yapmanızı sağlar. Kaldırdığınız ağırlıkların az da olsa sizi zorladığından emin olun. Ağırlık çalışmaları vücudunuzun görünümünü daha hızlı değiştireceği için, vücudunuzu daha erken beğenmeye başlayacak ve bu sayede de kilo vermek için motive olacaksınız. (2)

Bu içeriği paylaşın:

Henüz Yorum Eklenmedi

    Yorum Yazın