Doğum Sonrası Kilo Verme

Doğumdan sonra kilo verme

Hamilelik sürecinde vücutta meydana gelen bir takım hormonal değişiklikler, anne adayının kilo almasına neden olan en önemli faktördür. Hamilelik esnasında ideal şekilde kilo alınması sağlık açısından olumlu bir gelişme olsa da, ideal kilonun üzerine çıkmak kilo problemi ile karşı karşıya kalmaya neden olabilmektedir. Doğum sonrası kilo verme konusunda zorluk yaşamamak için, gebelik döneminde alınan kilolara dikkat edilmeli, ideal kilonun çok üzerine çıkılmamalıdır.

Doğum sonrası kilo verme

Doğum Sonrası Kilo Verme

Doğum sonrası kilo vermenin yolları aşağıda yer almaktadır. Bu ipuçlarına mümkün olduğunca dikkat etmeniz, doğum sonrası kilo verme sürecinin hızlanarak bir an önce kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Egzersiz Yapın

Normal zaman dilimlerinde alınan kiloları vermek için olduğu gibi, doğum sonrası kilo verme sürecinde de yapabileceğiniz en tabii uygulamalardan biri, elbette ki egzersiz yapmaktır. Doğumdan hemen sonra spora başlamak istiyorsanız, bunu hafif egzersizler şeklinde yapmaya özen gösterin. Ağır tempoda egzersiz yapmak, doğumdan hemen sonra farklı komplikasyonların meydana çıkmasına sebep olabilmektedir. Yapacağınız egzersizlerin hafif olsa bile sık tekrar edilmesi, doğum kilolarından kurtulmanın yolları arasında önemli yer tutmaktadır.Doğum kilolarından kurtulmanın yolları

Mutlaka Su İçin

Su içmek kilo verme evrelerinde yapılması gereken vazgeçilmez eylemlerden birisidir. Bu nedenle fazla kilolardan kurtulmak istiyorsanız, günde en az 2 litre su için. Yıllardır yapılan bilimsel araştırmalar günde en az 2 litre su içmenin sağlığa oldukça yararlı olduğunu gösterirken, kilo verme konusunda da metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.Doğum sonrası kilo verme

Diyet Programları

Doğumdan sonrası kilo verme yöntemlerinden birisi de, diyet yapmaktır ancak bu süreçte yapacağınız diyetler, kesinlikle ağır diyebileceğimiz şok diyetler olmamalıdır. Bu sürecin emzirme nedeniyle en fazla enerjiye ve beslenmeye ihtiyacınız olan bir süreç olduğunu da asla unutmayın. Beslenmenizi tam olarak yapabileceğiniz sağlıklı diyetler ile birlikte, yağ yakımını hızlandırıcı besin kaynakları tüketin.

Gebelik Stresini Atlatın

Kilo vermenin önündeki en büyük engellerden birisi de, kaynağı ne olursa olsun strestir. Normal yaşantının bir sonucu ile karşılaşabileceğiniz stres dışında, gebelik ve doğum sürecinde ortaya çıkan stresin etkilerinden de kurtulmalısınız. Stresin vücudun hormon dengesini etkileyerek, kilo alımına sebep olduğu ya da kilo verme çalışmalarını etkisiz hale getirdiği bilinmektedir.

Uyku Düzenine Dikkat Edin

Yeni bebek sahibi olan bir annenin fazla uyku düzeni olmayacağını bilmekle birlikte, mümkün olduğu kadar uyku düzeninize dikkat etmenizi de tavsiye etmekteyiz. Düzenli uyuyan kişilerin metabolizması daha düzenli ve hızlı çalışmakta ve yağ yakımı konusunda olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle uyku düzeninize dikkat etmeniz, doğum sonrası kilo verme sürecinde oldukça işe yarayacaktır.

Bebeğinizi Emzirin

Şaka gibi gelebilecek bir tavsiye olsa da, bebek emzirmenin oldukça fazla kalori yakmanıza sebep olacağını söyleyelim. Yapılan birçok araştırmanın neticesinde, bebek emzirmenin hatırı sayılır miktarda kalori yaktığı tespit edilmiştir. Bu eylem sonucu yakacağınız kalori miktarı, bebeğinizi emzirme süresi ve sıklığına göre değişmekle birlikte, vücut yapınıza göre de değişiklik gösterecektir ancak sonuç itibariyle bebek emzirmenin önemli ölçüde kalori yaktırdığı bilinmektedir.

Beslenme Çeşitlerine Dikkat Edin

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, doğumdan sonraki süreç beslenmeye en fazla ihtiyacınız olan süreçlerden biridir ancak buradaki ihtiyacın karşılanabilmesi için doğru beslenmeniz büyük önem arz etmektedir. Doğru beslenilmesi halinde hem doğum sonrası kilo verme sürecini hızlandırmış olacaksınız, hem de anne sütü miktarını ve kalitesini artırmış olacaksınız.

Özellikle beyaz undan elde edilen gıdalardan, tatlı tüketiminden uzak kalmak ve doğal beslenmeye önem vermek sütünüzü artıracağı gibi, doğum kilolarından kurtulmak için de oldukça önemlidir.

Doğum Sonrası Kilo Vermek İçin Ne Zaman Başlamalıyım?

Doğum kilolarından kurtulma yolları bir tek maddeden ibaret olmadığı için, basit uygulamalara hemen başlamanız da mümkündür. Egzersiz gibi doğum sonrası kilo verme yöntemlerine ise, vücudunuz biraz toparlandıktan sonra, kendinizi iyi hissettiğinizde başlamanız uygundur.

Egzersizlere başladığınız ilk günlerde egzersizlerin hafif tempoda ve kısa sürede olmasına dikkat etmeniz de önemlidir.

 

Bu içeriği paylaşın:

Henüz Yorum Eklenmedi

    Yorum Yazın