Düzenli Egzersiz Yapabilmeniz İçin Birkaç Öneri

düzenli egzersiz

Güzel ve sağlıklı bir vücuda sahip olmayı herkesin istemesine rağmen, düzenli egzersiz yapmak herkes için kolay olmayıp, istikrarlı bir şekilde egzersiz yapılamamaktadır. Oysa ki güzel bir vücuda sahip olabilmek için yapılması gereken en önemli şey düzenli egzersizlerdir. Yazımızın devamında düzenli egzersiz yapmanızı kolaylaştıracak birkaç öneri yer almaktadır.

Gelişim Sürecini Dikkate Alın

Düzenli egzersiz yapabilmenin en iyi yolu iyi bir motivasyondur. Çalışmalarınızın karşılığını aldığınızı görmek ise, size daha iyi çalışmaya teşvik edecek bir adım olabilir. Bu nedenle, egzersizlere başlamadan önce kilo, vücut ve belirli kas ölçülerinizi mutlaka not alın. Kısa bir süre sonra az da olsa çalışmalarınızın karşılığını görmeniz, sizi motive etmeye fazlasıyla yetecektir.

Ayrıca belirlediğiniz hedefinizi başarmanızın size olan getirilerini sıklıkla düşünerek, kendinizi düzenli egzersiz yapmak için daha fazla motive edebilirsiniz. Örneğin fit bir vücuda sahip olup tüm dikkatleri üzerinize çekebileceğinizi düşünmek dahi, düzenli egzersiz yapabilmeniz için motive edici bir sebep olabilir.

Egzersizleri Eğlenceye Dönüştürün

Egzersizler esnasında sıkılmamak için, egzersiz yaparken bir yandan da eğlenmesini bilin. Böylelikle bir yandan sağlıklı bir şekilde kilo verirken bir yandan da eğlenerek sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Bunun için egzersizler esnasında sevdiğiniz hareketli ve motive edici müzikleri dinleyebilir, sıra dışı egzersiz hareketleri yapabilirsiniz.

Arkadaşlarınızla Egzersiz Yapın

Tanıdıklarınızın olmadığı bir ortamda egzersiz yapmak, sizin için sıkıcı bir durum olabilir. Bu nedenle mümkünse egzersizlerinizi yakın bir arkadaşınız ya da arkadaş grubunuzla yapın. Böylelikle kısa bir süre içerisinde  sıkılmadan yapacağınız egzersizlerin süresini uzatabilirsiniz.

Psikolojik Olarak Hazırlanın

Sporu hayatınızın bir parçası olarak düşünün. Yapacağınız her türlü iş ve eylemde, psikolojik olarak hazırlık yapmak başarının asıl anahtarıdır. Egzersiz yapma amacınız ne olursa olsun, psikolojik bir hazırlık sonrasında hedefe ulaşacağınıza mutlaka inanın. Bu nedenle egzersiz yapmayı ve egzersizlere bağlı olarak yaptığınız spor faaliyetlerini hayatınızın bir parçası, vazgeçemeyeceğiniz bir hobi olarak düşünün.

Fitness Salonu Evinize Yakın Olsun

Fitness salonunun evinize yakın olması zaman açısından sıkıntı çektiğiniz dönemlerde dahi, kısa sürede egzersizlerinizi yapabilmenize olanak tanıyacaktır. Salonun uzak olması halinde, bazı zamanlar kısıtlı zamanınız olduğunda gitme imkanınız olmayabilir, ya da uzaklık sebebiyle üşenebilirsiniz.

Sevdiğiniz Egzersizlere Ağırlık Verin

Egzersizleri aksatmadan yapabilmek için tavsiye edebileceğimiz bir diğer yöntem ise, hiç egzersiz yapmamaktan ise, o gün en azından sevdiğiniz egzersizlere biraz daha ağırlık vererek, az eforla da olsa aktivitenizi tamamlamaktır. Böylelikle vücut yine hareket halinde olacak, belli bölgeleri çalışmış olsa da vücut için belirli faydalar sağlayacaktır.

Düzenli Egzersiz Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Düzenli bir şekilde egzersiz yapmanın gerek fiziksel, gerekse ruhsal sağlığımız için birçok faydası bulunmaktadır.

* Düzenli yapılan egzersizler vücudumuzdaki güzel değişimler nedeniyle moral seviyenizin her zaman yüksek olmasını sağlar. Böylelikle stres ve ruhsal diğer sıkıntılar, daha az görülmeye başar.

* Egzersizler düzenli hale geldikten sonra, vücudunuzun dayanıklılık oranı artar.

* Vücuttaki toksinler daha hızlı bir şekilde atılarak, genel vücut sağlığına önemli katkılar sağlar.

* Yapılan araştırmalar düzenli bir şekilde egzersiz yapan kişilerin, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin daha az olduğunu göstermektedir.

* Düzenli egzersiz yapan kişilerin, daha sağlıklı düşünme yetisi kazandıkları görülmüştür.

* Düzenli egzersiz yapan kişilerde, yaşlılık belirtileri en az seviyede görülür. Özellikle bunama gibi önemli yaşlılık göstergeleri, çok daha az görülmektedir.

* Genel vücut sağlığı olumlu yönde seyrederken, sağlıklı ve fit bir vücuda kavuşmanıza imkan tanır.

Bu içeriği paylaşın:

Henüz Yorum Eklenmedi

    Yorum Yazın