En Besleyici 8 Meyve

En Besleyici Meyveler

Meyve tüketimi doğal ilaç vazifesi görerek sağlıklı bir yaşam sürdürmemizde bizlere yardımcı oluyor. Meyvelerin bize sağladığı faydalardan en önemlisi de besleyici özellikleri sayesinde uzun süre tok kalmamıza yardımcı olmalarıdır. Birçok meyve spor öncesi ve sorasında tüketilerek gereken enerjinin ve kalorinin alınmasını sağlar. Bu yazımızda da en besleyici meyveler nelerdir, tek tek inceleyeceğiz. Yazımızdaki vitamin, kalori vb. değerlerin her meyvenin 100 gramındaki değerler olduğunu da belirtelim.

En Besleyici Meyveler

  1. MuzMuz

Muz en çok tok tutan meyvelerden biridir. İçeriğindeki lif oranı sayesinde birçok meyveye göre daha besleyicidir. Ayrıca vücudumuzun potasyum ihtiyacını karşılayarak sağlıklı bir kalbe kavuşmamıza yardımcı oluyor. Kaslara iyi geldiği bilenen muz, tüm sporcuların vazgeçilmez meyvesidir. (88,7 kalori/100 gr)

  1. Karpuz

Yüksek miktarda lif içeren meyvelerden birisi de karpuzdur. Bu sayede en besleyici meyveler arasındadır. Ayrıca barındırdığı C vitamini ve karotenoid sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Hastalıklardan korunmanızı sağlar. (30,4 kalori/100 gr)

  1. Elma

Elma ülkemizde yaygın olduğundan kolayca ulaşabildiğimiz bir meyvedir. Lif oranı en yüksek meyvelerden biri olması sayesinde, günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık %20’sini karşılayabilirsiniz. 100 gramında yalnızca 52,1 kalori olan elma, hiç yağ barındırmadığından tam bir sağlık dostu. Ayrıca cildi güzelleştirmesi de bir diğer tercih sebebi olabilir.

  1. Kayısı

Kayısı gün içerisinde atıştırılabilecek en besleyici meyveler arasındadır. 100 gram kayısı yalnızca 48 kalori içerir ve günlük A vitamini ihtiyacınızın %35’ini karşılar. İçeriğindeki lif oranıyla tok kalmanıza yardımcı olur. Günde yiyeceğiniz iki adet kayısıyla kabızlık sorunundan da kurtulabilirsiniz. Kuru kayısı bol miktarda demir içerdiğinden kansızlık sorunu yaşayanlar için birebirdir.

  1. Böğürtlenböğürtlen

Böğürtlen çok sevilerek tüketilen bir meyvedir. Kırsal bölgelerde kolayca bulunup tüketilmesi de ülkemizde sevilmesini sağlamıştır. Bir avuç böğürtlen tükettiğinizde günlük lif ihtiyacınızın yarısını almış olursunuz. Böğürtlen çok besleyici bir meyvedir ve bu sayede uzun süre tok kalmanızı sağlar. 100 gr böğürtlende 170 mg potasyum, 32 mg kalsiyum, 21 mg C vitamini ve 19 mg fosfor bulunur. İçeriğindeki vitaminler ve mineraller sayesinde tam bir hastalıksavardır. (43,3 kalori/100 gr)

  1. Portakal

En besleyici meyveler arasında, en çok sevilenlerden birisidir portakal. İçeriğinde bulunan 70 mg C vitamini ve 40 mg folik asit sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Kışın hastalıklardan korunmak ve açlık hissini unutmak istiyorsanız bol bol portakal tüketin. Özellikle posasındaki lifleri de almak için portakal suyu içmek yerine portakal yiyin. (47,1 kalori/100 gr)

  1. Mangomango

Ülkemizde yetişmese de büyük marketlerde rahatlıkla bulabildiğimiz bir meyvedir. Günde bir mango yerseniz günlük almanız gereken A vitamini miktarının tamamını alırsınız. Ayrıca 57 mg C vitamini içermesiyle de hastalıklara karşı kalkan görevi üstleniyor. (59,8 kalori/100 gr)

  1. Siyah Üzüm

Ülkemizde bolca bulunan meyvelerden birisi de üzümdür. Üzüm aynı zamanda en besleyici meyveler arasındadır. Başlığa neden sadece üzüm değil de siyah üzüm yazdığımızı merak ediyorsanız, siyah üzümün faydalarına geçelim.

Siyah üzüm tam bir potasyum kaynağıdır. Çekirdeğindeki antioksidan miktarı oldukça fazladır. Örnek vermek gerekirse kocaman bir portakalı yediğinizde aldığınız antioksidanla yalnızca bir üzüm tanesini yediğinizde aldığınız antioksidan miktarı aynıdır. Elbette üzümün çekirdekli olması gerekiyor. Siyah üzüm çok uzun süre tok kalmanızı sağladığı için besleyici özellikler de gösterir. (69 kalori/100 gr)

Bu içeriği paylaşın:

Henüz Yorum Eklenmedi

    Yorum Yazın