Evde Yapabileceğiniz 5 Etkili Egzersiz

etkili egzersizler

Günümüzde birçok kişi hayatın koşuşturmacası içinde spor yapmaya pek vakit bulamıyor. Her ne kadar spora çok vakit bulunamasa da fit görünmenizi sağlayacak ve az zaman ayırarak yapabileceğiniz etkili egzersiz yöntemleri mevcut. Hem de bu yöntemleri evinizde kolayca uygulayabilirsiniz. Evde yapacağınız basit egzersiz hareketleri zamanınızı almadan fit bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Evde yapacağınız egzersizlerde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta devamlılıktır. Devamlılığınız yoksa spor salonuna da gitseniz, evde de spor yapsanız istediğiniz sonucu alamazsınız.

Spor salonuna gitmeden yapabileceğiniz etkili egzersiz hareketleri nelermiş birlikte bakalım.

Evde Yapılabilecek 5 Etkili Egzersiz

Vücudunuzda yaşanan değişimleri kısa zamanda hissetmek istiyorsanız, aşağıda anlattığımız egzersiz hareketlerini rutin bir şekilde yapmalısınız. Bu etkili egzersiz programı en fazla 20 dakikanızı alır.Adımlama

1-) Adımlama: Bacak ve kalça bölgesi için çok faydalı olan bu egzersiz için bir tabureye ihtiyacımız var. Tabureyi evdeki düz bir zemine yerleştirin ve merdiven çıkar gibi önce bir ayağınızı taburenin üstüne koyun. Daha sonra diğer ayağınızı da koyarak taburenin üzerine çıkın. Ayaklarınızı aynı sırada kullanarak tabureden inin. Bu hareketi yaparken vücudunuz dik konumda olmalı ve 30 saniye boyunca ara vermeden tekrarlamalısınız.

Adımlama egzersizi için seçtiğiniz taburenin sağlam ve çok yüksek olmaması gerekmektedir.

şınav

2-) Şınav Çekme: Şınav çekmek özellikle kol ve göğüs kaslarının gelişimine büyük katkı sağlamakla birlikte bacaklar, sırt vb. neredeyse tüm kas gruplarını çalıştırdığı için harika bir egzersizdir. Şınav çekmek en başta zorlayıcı olacağından basit şınavla başlayabilirsiniz. Bu egzersiz için normal şınav pozisyonu alın, daha sonra diz kapaklarınızın üstüne durun. Yani yük ayaklarınıza değil, diz kapaklarınıza binecek. Yüzünüz yere bakar şekilde 30 saniye şınav çekin. İlerleyen zamanlarda normal şınava geçebilirsiniz.

mekik

3-) Mekik Çekme: Mekik çekmek güçlü karın kaslarına sahip olmak için yapılması gereken egzersizlerin başlarında gelir. Spora yeni başlayanlar için mekiği de biraz kolaylaştırmak faydalı olacaktır. Normal mekik pozisyonunu aldıktan sonra ayaklarınızı kendinize doğru çekin ve ellerinizi boynunuzun arkasına bağlayın. Bu pozisyonda 30 saniye boyunca mekik çekin. Vücudunuz egzersizlere alıştıktan sonra normal mekik çekebilirsiniz.

plank

4-) Plank: Basit görünmesine rağmen karın, kalça, sırt ve bel kaslarını muazzam şekilde çalıştıran plank egzersizi; bacak, göğüs gibi diğer kas gruplarını da çalıştırması ve duruş bozukluklarını düzeltmesi sebebiyle son derece popülerdir.  Plank egzersizi için dirseklerinizi, kollarınızın ön kısımlarını ve ayak parmak uçlarınızı yere koyarak vücudunuzu düz bir çizgi haline getirin. Göründüğünden çok daha zor olan bu pozisyonda başlangıç aşamasında 30 saniye bekleyip dinlenmeniz yeterli olacaktır.

squat

5-) Squat: Bacak ve sırt kaslarını geliştirmesinin yanında özellikle kalça bölgesinin sıkılaşmasını sağladığı için oldukça popüler olan squat egzersizi için ayakta ve dik bir şekilde durun. Kollarınızı vücudunuza 90 derecelik açı yapacak şekilde ileride tutun. Bu pozisyonda çömelin ve ayaklarınız belinize 90 derecelik açı yapınca tekrar kalkın. Bu şekilde 30 saniye boyunca devam edin. (1)

 

Spor salonuna gitmeden yapabileceğiniz 5 etkili egzersiz yönteminden bahsettik. Her hareketten sonra bir dakika dinlenmeyi unutmayın. Tüm egzersizler bitince 2 dakika dinlenin ve hepsini baştan bir kez daha yapın. Bu egzersizleri düzenli bir şekilde yaptığınızda farkı hissetmeye başlayacaksınız.

Bu içeriği paylaşın:

Henüz Yorum Eklenmedi

    Yorum Yazın