Glikoz Şurubu

glikoz şurubu

Glikoz şurubu hakkında detayları paylaşmadan önce, “Glikoz şurubu nedir?” sorusunun cevabını vermek, detaylara hakim olmanız konusunda kolaylık tanıyacaktır. “İçeriğinde şeker ve farklı karbonhidratlar barındırmakla birlikte, mısır ve buğday gibi tahıllardan elde edilen ve nişastaya ısıl işlem uygulanması suretiyle elde edilen, ürünlerde kullanılan doğal şeker miktarını önemli ölçüde azaltan bir besin maddesidir” tanımıyla, “Glikoz şurubu nedir?” sorusunu cevaplayabiliriz.

Glikoz Şurubu Zararlı Mıdır?

Çok az bir miktarının dahi normal şekere oranla çok fazla etkili olmasıyla bilinen ve satışa sunulan birçok ürünün  içeriğinde yer alan glikoz şurubu, yıllardır en çok tartışma konusu olan gıda içerikleri arasında yer almaktadır. Kimi uzmanlar glikoz şurubunun çok zararlı olmadığı yönünde fikir beyan etse de, birçok bilim insanı bu şurubu, “ölümcül zehir” olarak adlandırmaktadır.

Başta Amerikalı doktor Mark Hyman olmak üzere, dünyaca ünlü bazı doktorlar glikoz şurubunu çok zararlı olarak görmekte ve glikoz şurubunun zararları hakkında şu bilgileri vermektedir.

Glikoz Şurubunun Zararları

 • Yüksek fruktozlu olduğu bilinen glikoz şurubu şeker ve obezite hastalıklarına neden olmaktadır.
 • Yapılan araştırmalarda bu şurubun vücuda işleniş biçiminin, normal şeker ile aynı olmadığı görülmüştür. Farklı bir şekilde işlenen glikoz şurubunun, bu esnada bağırsakların daha fazla enerji harcamasına sebep olduğu ve bu sebeple bağırsakların kendini korumak için kullanması gereken enerjiyi tükettiği görülmektedir.
 • Vücutta yağ yakımının tetiklenmesiyle görevli hormon olan Leptin’in salgılanmasını engellemektedir. Böylece hormonu salgılayan birimlerin körleşmesiyle vücut karşılıksız insülin salgılayarak açlık hissi verir. Bu his neticesinde kişi daha çok yemek yiyerek kilo almaya başlar ve bu gibi durumlarda zayıflamak imkansıza yakındır.
 • Kansere meyilli hücreleri tetikleyerek kanser olma riskini artırır.
 • Enerji emilimini hızlandırarak vücudun enerji kaybına uğramasına neden olur, böylelikle kişi kendini yorgun hisseder.
 • Kolit hastalığının oluşumunda rol oynar.
 • Normal şeker türlerine göre çok daha fazla toksin içermesi de glikoz şurubunun zararları arasında yer alır.

Glikoz şurubunun insan sağlığı için hiçbir yararının olmadığı görülmekte olup, glikoz içeren ürünlerden mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir.

Glikoz Şurubu Neden Bu Kadar Zararlı?

Mısır şurubu olarak da adlandırılan glikoz şurubu, karşılıksız insülin salgılamasına neden olması ve vücuda sürekli açlık hissi vererek kilo almasına sebep olarak, farklı birçok hastalığın ortaya çıkmasında temel neden olarak görülmektedir. Glikoz şurubunun bu kadar zararlı olmasının en önemli nedeni, ısıl işlemlerden ve farklı birçok aşamadan geçmesinden kaynaklanmaktadır. Doğallık, glikoz şurubunda yok denecek kadar azdır. Yukarıda saydığımız glikoz şurubunun zararları kısmına baktığımızda, bu soruya da doğal bir şekilde cevap vermiş olacağız.

Glikoz Şurubunun Normal Şekerden Farkı Nedir?

Bu sorunun cevabını maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • Doğal şekerler glikoz şurubuna göre daha maliyetlidir.
 • Glikoz şurubu mısır ve buğday gibi tahıllar ve yapay tatlandırıcılar ile elde edilirken, doğal şekerler pancar şekerinden elde edilmekte ve fazla katkı maddesi bulunmamaktadır.
 • Glikoz şurubu üretim aşamasında çok fazla ısıl işlem görmektedir ve genel olarak çok fazla işlenmiştir. Normal şekerler ise üretim aşamasında basit işlemlerden geçmektedir.
 • Normal şeker çay şekeri olarak kullanılırken, glikoz şurubu direkt olarak kullanılmamaktadır.
 • Tüm şeker türlerinin fazla tüketimi vücut için zararlıyken, bu zarar glikoz şurubunda daha fazladır.

Glikoz şurubunun tüm bu zararlarını ve gördüğü işlemleri göz önüne aldığımızda glikoz şurubundan mümkün olduğu kadar uzak durmanızı ve hazır gıdaları almadan önce içeriklerini inceleyerek glikoz şurubu içeren ürünleri tercih etmemenizi öneririz.

Bu içeriği paylaşın:

Henüz Yorum Eklenmedi

  Yorum Yazın