Hastayken Egzersiz Yapılır mı?

hastayken egzersiz yapılır mı?

Egzersizlerini düzenli bir şekilde aksatmadan yapan kişiler, hasta oldukları dönemde egzersiz yapmalarının doğru olup olmadığı konusunda kararsız kalabilmektedirler. Bu durumda akıllarına gelen ilk sorulardan birisi, hastayken egzersiz yapılır mı? Sorusu olmaktadır. Bu yazımızın devamında, hastayken egzersiz yapmak hakkında bilgiler arayanlara özel, detaylı bilgiler hazırladık.

Hastayken Egzersiz Yapılır mı?

Hastayken egzersiz yapmak hakkında karar vermeden önce, ilk olarak hastalığın ne olduğuna ve o anki boyutuna bakmak önemlidir. Kalıtsal ama fiziksel aktivitelerinizi engellemeyecek bir hastalıkla mı karşı karşıyayız? Yoksa basit enfeksiyonel hastalıkla mı karşı karşıyayız? Bu soruların cevapları, temel sorumuzun cevabını bulmada önemli faktörlerden ikisidir.

Eğer ki hastalığınız grip ya da üşütme gibi rahatsızlıklar ise, bu durumda hastalığın boyutuna bakmakta yarar vardır. Aşırı derecede ateşi olan, sürekli üşüyen, ishal rahatsızlığı görülen ve yoğun halsizliği bulunan kişiler, egzersizlere bir süre ara vermelidir. Çünkü üşütme ya da grip gibi rahatsızlıklarınız varken egzersiz yapmak, bu olumsuzlukların daha fazla artmasını sağlayacaktır. Bu durumlarda hastayken egzersiz yapmak, daha fazla terlemenizi sağlayıp bir yandan hastalığın atılmasında yardımcı olurken, bir yandan da farklı vücut ısıları ile farklı sıcaklıklardaki ortamlarda bulunacağınız için, tavsiye edilmemektedir.  Ek olarak bulaşıcı bir hastalığınız varsa ve ortak kullanılan bir ortamda egzersiz yapıyorsanız, hastalığınızın başkalarına bulaşmasını da istemezsiniz.

Enfeksiyonel olmayan hastalıklarda ise, egzersizlere devam etmek oldukça yararlı olacaktır. Kanser, solunum yolları hastalıkları, diyabet gibi kalıtsallık oranı fazla olan hastalıklar döneminde hastayken egzersiz yapmak, genel sağlık açısından yararlıdır. Hatta düzenli egzersizlerin, bu hastalıklara karşı da etkili olduğu bilinmektedir.

Kalp Rahatsızlığı Olanlar Dikkat

Hastayken egzersiz yapmak bazı hastalık dönemlerinde yararlı, bazılarında ise dikkat edilmediğinde zararlı demiştik. Hastayken egzersiz yapmak isteyip de kalp rahatsızlıkları olanlar için, ayrı bir başlık açmanın önemli olduğunu düşünüyoruz.

Egzersizler esnasında vücudun daha hareketli olması ve kalp ritimlerinin hızlanması, kalp hastaları için olumsuz bir süreci de beraberinde getirecek etkilere sahip olabilmektedir. Bu sebeple kalp rahatsızlığı bulunup da hastayken egzersiz yapmak konusunda endişe yaşayanlar, mutlaka doktoruna başvurarak onun bilgisi dahilinde hareket etmelidirler.

Hastayken Egzersiz Yapmak ve Boğaz Kuralı

Boğaz kuralı, özellikle soğuk algınlığı gibi gribal hastalıklar için geçerli olan bir kuraldır. Bu kurala göre rahatsızlığın boğazı nasıl etkilediğine göre egzersiz yapmaya uygun olup olmadığı tespit edilmektedir.

Yani gözlerinizde yaşarma, gırtlaktan gelen öksürme, baş ağrıları ve burun akıntısı gibi semptomları boğazdan yukarıda görülen rahatsızlıklarda, hastayken egzersiz yapmak konusunda bir sakınca görülmemektedir.

Şayet boğazdan aşağı kısımda akciğerlerden gelen öksürükler, aşırı ateş, mide ağrıları ve karın ağrıları gibi şikayetleriniz varsa, hastayken egzersiz yapmak uygun bulunmamaktadır.

Hastayken Hangi Egzersizleri Yapmalıyım?

Hastayken yapılabilecek egzersizler hafif egzersizler olarak belirtilmiştir. Yani çok fazla ağırlık kaldırmadan, hafif tempoda koşu, yürüyüş, hafif ağırlık çalışmaları uygun görülürken, çok fazla ağırlık kaldırma ve yoğun diğer egzersizler bu dönemde tavsiye edilmemektedir.

Bu içeriği paylaşın:

Henüz Yorum Eklenmedi

    Yorum Yazın