Intermittent Fasting

Intermittent Fasting

Aralıklı olarak oruç tutma anlamına gelen Intermittent Fasting, vücut sağlığını korumanın en iyi yollarından biridir. Bir diyet türü olan bu sistemde belirli aralıklarla aç kalınarak (örneğin 16 saat aç kalıp 8 saat yeme aralığı ya da 20 saat aç kalıp 4 saat yeme aralığı) sağlıklı yaşam ve kişisel performans desteklenebiliyor.

Kas geliştirmek ya da yağ oranını azaltmak isteyen birçok kişi Intermittent Fasting uygulayabilir. Bu diyet şeklinin en büyük artısı iştahınızı kontrol edebilmenizi sağlamasıdır ancak elbette ne yediğinize de dikkat etmelisiniz. Ayrıca açken spor yapamayacağım diye korkmanıza da gerek yok, hatta yağlarınızın daha hızlı yakıldığına bile şahit olabilirsiniz.

Intermittent Fasting Hakkında Bilinmesi GerekenlerIntermittent Fasting nedir

IF diyeti uygulamak isteyenlerin diğer sağlıklı yaşam kurallarına da uyması gerekmektedir. Yani gün içinde alınan kaloriye ve besin kalitesine dikkat edilmelidir. Bunlara dikkat edilmezse uygulanan diyet istediğiniz kadar yarar sağlamayabilir.

Yapılan araştırmalarda öğün sayısının değil, gün içinde alınan besinlerin önemli olduğu vurgulanıyor. Yani birçok diyetisyenin belirttiği gibi 3 öğün ve +3 ara öğüne ihtiyacınız yok. Ayrıca sürekli söylenen günün en önemli öğünü kahvaltıdır söylemini de unutun. Yeterli besini alabiliyorsanız, yalnızca bir öğün yemek yemeniz yeterli. Elbette bu söylediklerimizin sağlıklı yaşam kurallarına uyan ve daha fit olmak için düzenli egzersizler yapan kişiler için olduğunu unutmayın. (1)

Spor Yapmayan Bireyler Intermittent Fasting Uygulayabilir mi?Intermittent Fasting faydalari

IF diyeti hem spor yapanlar için hem de yapmayanlar için uygulanabilecek diyetlerden biridir fakat özellikle spor yapmayanların daha dikkatli olması ve uyarılarımızı dikkate alması faydalı olacaktır.

Ramazan ayında oruç tutmanın bu kadar yaygın olduğu bir ülkede yaşıyor olmamız bu diyet tarzına da aşina olmamızı sağlıyor. Özellikle düzenli oruç tutan kişiler için IF adapte olunması hiç de zor bir diyet değil. Ek olarak su içmenin serbest olması ve yemek yeme zamanının kişisel tercihlere göre belirlenebilmesi de bu diyetin Ramazan orucuna göre daha kolay uygulanabilmesini sağlıyor.

Intermittent Fasting aç kalınan dönemde vücudun yağ yakmasını hızlandırarak daha fit bir görünüme sahip olmanıza yardımcı oluyor. Diyete başladıktan kısa bir süre adapte oluyorsunuz ve iştahınızı kontrol ettiğinizden, açlık da çekmiyorsunuz. (2)

Çalışanlar performans ve odaklanma sıkıntısı çekeceğini düşünebilirler fakat böyle bir düşünceye kapılmanıza gerek yok. IF diyetinde katabolik moda geçen vücudumuz, odaklanmanın azalmasının aksine artmasına yardımcı oluyor. Egzersiz yapmıyorsanız ya da yapmaya vakit bulamıyorsanız bile bu diyet sizin için çok faydalı olacaktır.

Bu içeriği paylaşın:

Henüz Yorum Eklenmedi

    Yorum Yazın