Sağlıklı ve Sağlıksız Yağlar

Sağlıklı yağlar ve sağlıksız yağlar hangileridir?

Gerek formunu gerekse sağlığını korumak isteyenlerin yağ denilince çekingen kaldıkları bir gerçektir ancak yağların tamamı sağlıksız olmayıp, vücut için sağlıklı yağlar da bulunmaktadır.

Yağlar, en önemli makro besin kaynakları arasında yer almaktadır. Bu yüzden beslenmede vücut için en iyi yağ çeşidini seçmek önemlidir. Kalitesiz ve vücuda zararlı yağlar kilo alımı gibi olumsuzluklara neden olacağı gibi, aynı zamanda farklı bir takım faktörlerle birlikte, genel sağlık açısından olumsuz komplikasyonlara da neden olabilmektedir. Toplumda yağlar üzerindeki genel algının yağların vücut için tamamen zararlı olduğu yönünde olsa da, bu algı tam anlamıyla doğru değildir.

Sağlıklı ve sağlıksız yağlar hakkında bilgi vereceğimiz bu yazıda, öncelikle yağ  türlerini tanıyalım.

Sağlıklı ve Sağlıksız Yağlar

Doymuş Yağlar

Genellikle hayvansal ürünlerden elde edilen yağlar bu kategoride yer almaktadır. Kuyruk yağı, et yağları, süt ürünlerinde bulunan yağlar ve Hindistan cevizi yağı doymuş yağlar sınıfındadır. Doymuş yağlar genellikle katı olma özelliğini taşımaktadır.

Doymuş yağlar, kandaki kötü kolesterolün artmasına sebep oldukları için sağlık açısından zararlı sayılmaktadırlar. Hindistan cevizi içerisinde bulunan doymuş yağ ise kötü kolesterolün artmasına neden olmayıp, metabolizmayı hızlandırmasıyla sağlıklı kalmaya ve sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olur.

Trans Yağ Asitleri

Trans yağ asitleri ise, doymamış yağların ısıl işleme tabi tutulması ile ortaya çıkan yağ asitleridir. Sağlık açısından son derece zararlı olan trans yağ asitleri, kalp ve damar hastalıkları, karaciğer ve diyabet gibi sağlık problemlerinin görülmesinde etkili olan yağlar arasındadır.

Doymamış Yağlar

Doymamış yağları ise iki ana sınıfta inceleyebiliriz. Bunlar, çoklu doymamış yağ asitleri ve tekli doymamış yağ asitleridir.

Çoklu doymamış yağ asitleri vücut tarafından sentezlenemeyen yağlar olarak bilinmekte olup, dışarıdan alınmaktadır. Bu yağ asitleri ceviz, keten tohumu, balık gibi farklı besinlerden alınabildiği gibi, mısırözü ve ayçiçek yağından da alınabilir.

Bu yağların normal tüketimlerinin vücut için fazla bir zararı yoktur.

Tekli Doymamış Yağ Asitleri

Avokado, fıstık yağı, badem yağı ve zeytinyağı gibi yağlar tekli doymamış yağ asitleri sınıfında yer almaktadır. Bu yağlar vücut için genel anlamda yararlı yağlardır.

Sağlıklı Yağlar

Ceviz Yağı

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın sonucunda, ceviz yağının beyin fonksiyonları üzerinde oldukça önemli yararları olduğu tespit edilmiştir. Ceviz yağının faydalarından yararlanmak için normal ceviz tüketiminin yanı sıra, ceviz yağı olarak da tüketilmesi mümkündür. Kolesterolü önemli ölçüde düşürmesi ile bilinen ceviz yağı, kalp ve damar sağlığı için faydalı olup sağlıklı yağlar arasında yer alır.

Avokado

Avokado da metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olarak vücudun yağ yakımına yardımcı olan sağlıklı yağlar arasında yer almaktadır. Kalp sağlığına destekçi olduğu bilinen avokado, normal seviyede tüketilerek vücut sağlığı üzerinde gösterdiği olumlu yararlardan istifade edilmelidir.

Hindistan Cevizi Yağı

En sağlıklı yağlar. Hindistan cevizi yağı

Gerek sağlıklı kilo vermek, gerekse genel vücut sağlığı açısından oldukça önemli faydaları bulunan Hindistan cevizi yağı, cildin ve saçların daha canlı olmasında da önemli rol oynamaktadır.

Vücudun sindirim sistemi için önemli faydaları bulunan Hindistan cevizi yağı, en sağlıklı yağlar arasında yer almaktadır. Hücreler için ise, önemli bir enerji kaynağı olarak bilinmektedir. Hafızayı kuvvetlendirdiği gibi, beyin fonksiyonlarının daha işlevsel bir hale gelmesine yardımcı olan Hindistan cevizi yağı, iyi kolesterolü arttırıcı özelliği ile de bilinmektedir. Kalp ve damar sağlığı için oldukça faydalı olan Hindistan cevizi yağı, güçlü antioksidan özelliği sayesinde de vücuttan toksinlerin hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olmaktadır. Diyetlerde de sıklıkla kullanılan Hindistan cevizi yağı, egzersiz ve diyetler esnasında vücudun yağ yakımını hızlandırmaktadır.

Sızma Zeytinyağı

Sızma Zeytinyağı en sağlıklı yağlar arasındadır.

Zeytin yağının faydalarını bilmeyenimiz yoktur. Kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi gelmesinin yanı sıra, sindirim ve bağışıklık sistemine sunduğu olumlu katkılarla da bilinen zeytinyağı, sağlıklı yaşamın en önemli parçalarından birisidir.

Kalp sağlığı için diğer yağ çeşitlerine göre mükemmel bir etkiye sahip olan zeytinyağı, tekli doymamış yağ grubunda yer almakta olup, sağlıklı yağlar arasında en iyisi olarak bilinmektedir. Düzenli bir şekilde zeytinyağı tüketilmesi, kalp hastalıklarına bağlı ölüm riskini en aza indirmektedir. Oldukça yüksek antioksidan özelliği sayesinde, vücuttaki toksinlerin hızlı bir şekilde dışarı atılmasına yardımcı olup, hücreleri hasardan korumaya da yardımcı olmaktadır.

Beyin fonksiyonlarını düzenleyici etkisi ile kişinin hafızasını kuvvetlendirdiği de bilinmektedir.

Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağı, sağlıklı yağlar arasında önemli yer tutar.

İçerisinde bol ve kaliteli miktarda Omega-3 yağ asidi bulunan keten tohumu, bu özelliği sayesinde kalp ve damarları korumaya yardımcı olmasıyla, sağlıklı yağlar arasında bulunmaktadır. Kalp ve damarların korunmasına yardımcı olan keten tohumu yağı, kalp hastalıklarına bağlı ölüm riskini azaltan yağlardan birisidir. Kansere karşı koruyucu özelliği ile de ön plana çıkan keten tohumu yağı, bağışıklık sistemini de ciddi anlamda kuvvetlendirmektedir. Stres ve depresyonun olumsuz etkilerini önemli ölçüde azaltan keten tohumu yağının, düzenli bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yer Fıstığı Yağı

Kalp için harika etkilere sahip olan yer fıstığı yağı, diyabet ve obezite gibi sorunların olumsuz etkilerini de ortadan kaldırmaya yardımcı olan sağlıklı yağlar arasında yer almaktadır. Aşırıya kaçmadan düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde, cilt ve saç sağlığı açısından da faydaları bulunduğu bilinmektedir.

Tereyağı

Tereyağının sağlıklı yağlar grubunda olup olmadığına dair, tanınmış birçok diyetisyen arasında ihtilaf olduğu bir gerçektir ancak burada tereyağının hangi şartlarda imal edildiğinin önemi de büyüktür. Doğal beslenen hayvandan elde edilen ve en az işlem görerek imal edilen tereyağının faydalı olduğu büyük oranda kabul görmektedir. Fabrikasyon imalat ile elde edilen tereyağlarının ise, genel anlamda zararları bulunduğunu söylemek mümkündür.

Ölçülü bir şekilde ve doğal tereyağı tüketilmesi halinde kalp ve damar sağlığı başta olmak üzere, genel vücut sağlığı açısından tereyağının yararlı olduğu bilinmektedir.

Sağlıklı Yağlar Tüketirken Dikkatli Olunmalıdır

Her ne kadar yukarıda verdiğimiz sağlıklı yağlar vücut sağlığı açısından yararlı olsa da, bu yağların ciddi anlamda kaliteli bir üretimle elde edildiğinden emin olmak, sağlığımıza sunacağı katkılar için ilk şartlar arasında yer almaktadır. Bunun dışında ölçülü bir şekilde tüketmek de önem arz etmektedir. Nihayetinde tüm besin kaynaklarının tüketiminde aşırıya gidilmesi, vücutta bir takım olumsuz yan etkilerin görülmesine sebep olacaktır.

Sağlıksız Yağlar

Doymamış yağlar ve trans yağlar, en sağlıksız yağlar olarak bilinmektedir. Aşağıda sağlıksız yağlar için birkaç örnek verilmiştir.

Kanola Yağı

İnsan genetiğine zıt özelliklere sahip tohumlardan elde edilen kanola yağı, kötü kokusunun etkilerini azaltmak için tabi tutulduğu bir takım işlemler neticesinde daha zararlı hale gelmekte olup, sağlıksız yağlar arasında yer almaktadır. Kokusunu azaltmak için geçtiği bu süreçte tehlikeli trans yağların çıkmasına sebep olmaktadır.

Margarin Yağlar

Margarin yağlarda, sağlıksız yağlar grubundadır.

Hepimizin bildiği üzere margarin yağlar genel anlamda en sağlıksız yağlar arasında yer almaktadır. Yoğun bir şekilde işlenmiş margarin yağlar, aynı zamanda hidrojenize edilmiş yağ türlerinden birisidir. Margarin yağlarda uygulanan birçok işlem, önemli ölçüde trans yağ oluşumunu artırmaktadır.

Soya Yağı

Soya yağı için ise direkt olarak sağlıksız yağlar arasında olduğunu söylemek doğru olmasa da, tartışmalı yağlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Tıpkı tereyağı gibi fazla işlem görmesi durumunda, sağlıksız yağlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda aşırı tüketiminde de, zararlı yağlar arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Bu içeriği paylaşın:

Henüz Yorum Eklenmedi

    Yorum Yazın