Vücut Geliştirme Aşamasında İlk Yapılması Gerekenler

Yaşantımızın birçok alanında olduğu gibi vücut geliştirme sporunda da başarıya ulaşmak için dikkat etmemiz gereken birçok metot  ve süreci takip eden spekülasyonlar vardır. Bu spekülasyonlar çoğu zaman sporcunu kafasını karıştırır ve onun başarıya gitmesini engeller. Mesela; beslenme konusunda  insanlar arasında her türlü yağın tüketiminden kaçınmak sağlığı korur diye bir yanılgı vardır.

Bu en çok bilinen yanlışlardan biridir. Ancak yapılan araştırmalardan elde edilen verilere göre doğru ve ideal yağ tüketiminin insan sağlığını korunmakla kalmayıp, fizik gelişimini de büyük ölçüde etkilediği söylenmektedir. İşte kas geliştirme aşamasında da yanlış bilinenler vücudu geliştirmek yerine daha güçsüz bir vücuda sahip olmaya neden olur. Özellikle vücut geliştirme sırasında dikkat edeceğiniz kurallar kaslaşma hızınızın artmasına olanak sağlamaktadır.

Kas geliştirme Aşamasında Mutlaka Bunlara  Yer Verin

Kas geliştirme aşamasında aşağıdaki maddeleri mutlaka uygulayın. Güçlü  kaslara sahip olmak için;

  • Kaslarınızı hep aynı ağırlık ile geliştirmeye çalışmayın. Günden güne artan ağırlıklar kaldırmaya özen gösterin.
  • Günlük düzenli olarak vücut ağırlığınızın her kilogramı için 2,5 gr protein içeren besinler tüketmeye çalışın
  • Gece uykunuzu yeteri kadar düzenli uyuyun ve mutlaka gece 8 saat uyumaya çalışın
  • Kas gelişim sürecinde olumlu düşünmenin etkisi çok büyüktür. Bu nedenle kendinize pozitif zihinsel davranış şekli oluşturun.
  • Düzenli olarak aerobik yapın ve gerilim kontrolü sağlayın.

Söz konusu zayıflama ve kas geliştirmek olduğunda yukarıda bahsettiğimizi gibi insanlar yağ tüketiminden kaçınırlar. Halbuki sağlıklı kaslar için yağ tüketmenin önemi büyüktür. Doymuş yağlar başta olmak üzere tüm yağlar kas gelişimine yardımcı olduğundan dolayı doymuş yağ içeren besinlerden çok fazla olmamak şartı ile düzenli olarak tüketmeye çalışın ve vücudu yıpratacak kadar çok fazla çalışmayın

 Kasları Hızlı Geliştirmenin Sırrı Var Mıdır?

Birçok sporcu hayal ettikleri kaslı bir vücuda kısa zamanda ulaşma için bu işin sırrını ararlar ancak hızlı kas geliştirme diye bir durum söz konusu değildir. Bunun işin sırrı da yoktur. Sadece test edilmiş deneme aşamasından geçmiş ve işe yarayacağı kanıtlanmış metotlar vardır. Kas geliştirme sırasında protein takviyesi, dayanıklılık idmanı yapmak, pozitif davranış biçimi geliştirmek, düzenli uyumak, ideal miktarlarda yağ tüketmek, vücudu yıpratıcı yoğun çalışmalardan kaçmak gibi metotlar her sporcunun dikkat etmesi gereken kurallardan bazılarıdır.

 

Bu içeriği paylaşın:

Henüz Yorum Eklenmedi

    Yorum Yazın