Zayıflamanın Kolay Yolu

zayıflamanın kolay yolu hızlı ve kolayca kilo verme

Zayıflamak için neler yapmamız gerektiğini hepimiz az çok biliyoruz. Evet, evde veya dışarıda egzersiz yapmalıyız. Evet, günlük kalori ihtiyacımızın altında kalacak şekilde beslenmeliyiz. Evet, ketojenik diyet gibi, Danimarka diyeti gibi, intermittent fasting gibi bir diyet programını uygulamalıyız. Evet, şekerden uzak durmalı, alkol kullanımımızı minimuma indirmeliyiz. Evet, gece kızı çayı gibi, moringa çayı gibi zayıflama sürecimizde yardımcı olacak çayları içmeliyiz, şunu yapmalıyız, bunu yapmalıyız.

Bunları biliyoruz, bilmesek bile internetteki onlarca kaynaktan hızlıca bilgi alabiliyor; hatta birçok bilgiyi hap şeklinde sunan kilo verme / zayıflama rehberlerine göz atabiliyoruz.

Neler yapmamız gerektiğini biliyoruz bilmesine ama bunların birçoğunu yapmakta güçlük çekiyoruz. Yapmamız “gereken” şeylerin bizi zorladığını, yaşam kalitemizi düşürdüğünü, özetle canımızın istediği gibi yaşayamadığımızı hissediyoruz ve çoğu zaman “eeh yeter be!” diyerek tüm çabalarımızı bir kenara atıp fazla kilolarımızla yaşamaya devam ediyor; hatta daha da kilo alıyoruz.

Peki hayatımızı zindana çevirip mutsuz olmak veya fazla kilolarımızla yaşamak dışında bir seçeneğimiz yok mu? Bizce var: gerek yoksa pas geçin!

kolay kilo verme

Gerek Yoksa Pas Geçin

Eğer tüm kilo verme yöntemlerini bir anda çok sıkı bir disiplinle uygulamaya çalışırsanız başarı şansınız oldukça azalır. Bunun yerine elinizden geldiği kadarıyla beslenmenize dikkat etmeye çalışarak, yapabildiğiniz kadar egzersiz yaparak, ancak; kendinizi zorlarsanız mutsuz olacağınızı düşündüğünüz anlarda kendinizi ödüllendirerek kilo verme sürecinizi çok daha sağlıklı bir şekilde ilerletebilirsiniz.

İşin sırrı birşey yemeden, egzersizi pas geçmeden önce kendinize “gerçekten gerek var mı?” diye sormanız. Yasak yok, limit yok. İstediğiniz şeyi istediğiniz zaman yapabilirsiniz ama “şu anda gerçekten gerek var mı?” diye sorgulamalısınız. O baklavayı şu anda yemeseniz çok mu mutsuz olursunuz? İki tane değil de bir tane yeseniz? Gerçekten “gerek varsa” yapın gitsin, şart değilse “bu seferlik” pas geçin. Genellikle çok “gerek” olmaz ama bazen de “pas” geçmeden kendimizi mutlu etmemiz önemli. Örneğin:

  • Tatlıları seviyor musunuz? Kim sevmez ki! Peki hergün tatlı yemek zorunda mısınız? Kesinlikle hayır. İş arkadaşınız kırk yılın başında Gaziantep’ten baklava getirdiğinde iki dilim yeseniz ne olur? Hiçbir şey olmaz, atın ağzınıza gitsin. On dilim değil, iki dilim!
  • Alkol kullanmayı seviyor olabilirsiniz ancak alkolik değilseniz hergün birkaç kadeh içmeniz şart değil. Normalde içmiyorsunuz ama liseden arkadaşlarınızla buluştunuz, mezeler müthiş, sohbet akıyor. Yapacak birşey yok, şerefinize : )
  • Haftada üç gün egzersiz yapıyor ve elinizden gelenin en iyisini ortaya koyuyorsunuz. Ter içinde kalıyor, ağırlık çalışmalarında sınırlarınızı zorluyorsunuz. İş yerinde çok yoğun bir gün geçirdiniz, hatta birkaç saat fazla mesai yaptınız. Üstüne üstlük üzerinizde bir kırgınlık var, hasta gibisiniz, yorgunluktan gözlerinizi açamıyorsunuz. Eve gittiğiniz gibi sıcak bir duş alıp dinlenmeye çekilin, bir gün de egzersiz yapmayıverin.
  • Annenizi ziyarete gittiniz, bir de baktınız ki siz seversiniz diye mantı yapmış. Hiç yemeseniz olmaz ama üç tabak da yemeyin.

Önemli Olan Süreklilik

İstediğiniz kadar kaytarın; yeter ki tamamen vazgeçmeyin. Siz her seferinde “gerek var mı?” diye sorguladıkça zaman içinde gitgide daha az “gerek” olduğuna kanaat getirecek ve “pas” geçeceksiniz. Zaman içinde çok daha az yemeye, sağlıklı beslenmeye başlayacak; düzenli egzersiz yapıyor olacaksınız. Fit ve zinde olmak için en önemli değişiklik olan yaşam tarzı değişikliği doğal olarak gerçekleşecek. Yeter ki siz vazgeçmeyin ve her “pas” geçtiğinizde, her kaybettiğiniz kiloda olumlu bir adım daha attığınızın farkında olun.

Bu içeriği paylaşın:

Henüz Yorum Eklenmedi

    Yorum Yazın